ترجمه ی بخشی از مقاله لوس آنجلس تایمز - اختصاصی تیم یغمایی موزیک

چگونه قبل از انقلاب موزیک راک در ایران اجرا میشد
انتشارموزیک در دهه 1970توسط کورش یغمائی نشان از روحیه ای عالی و جستجوگر دارد.
امروزه تصورش مشکل است اما پیش از انقلاب در میانه دهه 1970 در ایران دورانی وجود داشت که موسیقی پاپ رواج داشت قهرمانی گیتار به دست که شانه به شانۀ جیمی هندریکس و جیمی پیج برنامه اجرا می کرد. انقلاب 1979 ممنوعیت کار کردن بسیاری از هنرمندان را به دنبال داشت.
شرایط هشدار دهندۀ موزیسین های فعلی ایرانی خود یکی از انگیزه های انتشار آلبومی شده است که پایه و برچسب لس آنجلسی دارند.
برچسب کمپانی Now Again روی آلبوم "Back from the Brink" از کورش یغمایی
دیده می شود که بازگشتی به Psychedelic Rock )راک خیال انگیز(در سالهای 1973 و 1975 می باشد که به یکی از بهترین مجموعه های گردآوری شده گیتاریست برجستۀ ایرانی، کورش یغمائی تعلق دارد. این آلبوم مبین نمونه ای از فرهنگی عالی و جستجوگر، یعنی نقطۀ تلاقی شرق و غرب ، است و نتیجه ، حیرت برانگیز، روح نواز و به شدت تاثیرگذار ازکار درآمده است.
این جسارت از طریق تجارب نوازندگی گیتارکورش که به طور گسترده پخش می شد آغاز شد.
او درآلبوم "Back from the Brink" از گروه های ونچرز، بیتلز، رولینگ استونز و باب دیلن به عنوان اولین کسانی نام می برد که آثار آنها را می پسندیده. کورش که تحت تاثیر موسیقی سنتی ایران قرار داشت نسلی منحصر به فرد و نژادی مخلوط از موسیقی به وجود آورد و آمیزه ای از نغمه های کلاسیک و آموزش های اولیه خود (او در آغاز نواختن سنتور را فرا گرفت) با آلات موسیقی کاملا غربی پدید آورد. او و گروهش سازهایی همچون گیتار باس، گیتار الکتریک و درامز، که با ریتم راک اند رول نواخته می شد را در بر گرفتند و فضایی معنادار و تاثیرگذار به وجود آوردند.
تصویر کورش در اذهان ایرانیان همواره با گیتار الکتریک همراه است و این تصویر معادل همان تصویرجیمی هندریکس در ذهن نوجوانان غربی است. پوستر کورش در اتاق اکثر مردم و بویژه جوانان دیده می شد. اوآواهای موسیقی ایرانی را با تم موسیقی راک درآمیخت و نتیجه بسیار با ارزشی به دست آورد. کاری که ارائه شد بسیار دوست داشتنی بود.کورش (بیش ازهر موزیسین ایرانی دیگر) نماینده اربابان ریشوی خودستای راک بود.

کورش در ایران ماند و با وجود محدودیت های دولت ایران و مجازاتها به فعالیت خود ادامه می دهد. مارجلی می گوید: پس از انقلاب موسیقی پاپ به طور کلی ممنوع اعلام شد. اکنون این ممنوعیت به شدت سابق نیست.
کاوه، فرزند کورش که در ونکوور کانادا به فعالیت در زمینۀ موسیقی مشغول است می گوید: "یکی از مهمترین اهداف پدرمن به وجود آوردن ارتباطی بین موسیقی ایران و بقیه دنیا از طریق مدرنیزه کردن موسیقی ایرانی است. انتشار آلبوم "Back from the Brink" با برچسبی غیر ایرانی و قدردانی از کوشش های او بعد از سه دهه نه تنها برای شخص کورش مهم است بلکه برای هر هنرمندی که می خواهد برای همیشه درپس ابرها نماند ، حائز اهمیت است".

نوشته جسیکا هاندلی
ترجمه : استاد کامران
دبیری
با تشکر از : دکتر شاهرخ دبیری

مطلب اختصاصی برای تیم یغمایی موزیک

جا دارد تشکر ویژه ای داشته باشم از جناب آقای استاد کامران دبیری و همچنین جناب آقای دکتر شاهرخ دبیری که با لطف همیشگی خودشان و با وجود مشغله های فراوان زحمت ترجمه ی چندی از مقاله های برخی از نشریات و سایت های معتبر در خصوص آلبوم جدید استاد کورش یغمایی را بر عهده گرفتند.

ضمناً سپاس استاد کوروش یغمایی را هم از همینجا به اطلاع ایشان می رسانم.

بهزاد صادقی

مدیر تیم یغمایی موزیک www.yaghmaeimusic.com

LA Times

/ 0 نظر / 15 بازدید