نکاتی چند در رابطه با سبک آهنگسازی سلطان کوروش يغمايی

به نام خدا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

استاد کورش يغمايی خواننده و آهنگسازی است نوآور و صاحب سبک . موسيقی کورش سرشار از لطافت و زيبايی و برگرفته از زيبايی های طبيعت است . اين شيوه آهنگسازی بيانگر روحيه ی لطيف و حساس اين هنرمند را است . از ويژگيهای آهنگسازی ايشان بکارگيری صداهای طبعيعت همچون صدای شرشر آب ريزش باران ’صدای گوسفندان در حال چرا ’صدای نی چوپان ’صدای رعــد و برق آسمان ’ باد و طوفان و ... است كه استاد اين ظرايف را با مهارت تمام در اكثر آثارشان قرار داده اند.

و ديگر بكارگيری سازهای سنتی ايران در آثارشان است . تلفيق سازهای سنتی ايران باسازهای غربی آن هم در سبك راك و پاپ كار بسيار مشكل و پيچيده ای است كه احتياج به يك پشتوانه قوی و غنی هنری و علمی و همچنين آشنايی عميق با فرهنگ و موسيقی ايران دارد كه ايشان با درك و درايت بالای خويش اين تلفيق را به طور صحيح و استاندارد به انجام رسانيده است .

از نمونه آثار تلفيقی ايشان می توان به آلبومهای : ديار‌’سيب نقره ای ’ماه و پلنگ و تفنگ دسته نقره اشاره كرد . يکی ديگر از ويژگيهای آهنگسازی کورش علاقه به موسيقی فولکلوراست . فولکلورفرهنگ عاميانه و قديمی مردم است که سينه به سينه از نسلی به نسل ديگر منتقل می گردد و شامل مجموعه آداب و رسوم /افسانه ها و قصص /معتقدات /ترانه ها / ضرب المثل و ... می باشد . به اين ترتيب ترانه های فولکلور که ما آنها را بنام ترانه های محلی می شناسيم بخشی از مجموعه ی فرهنگی فولکلور را تشکيل می دهد .ايشان با شناخت وسيع از فرهنگ فولکلور ايران دست به اجرای آثار جذاب موسيقی نواحی مختلف ايران زده است مانند آلبوم آرايش خورشيد که با گويشهای محلی نقاط جغرافيايی مربوطه اجرا و خوانده شده است مانند ترانه های ريحان /مستم مستم / شکارآهو /توبيو/بارون بارونه /درنه جان و هوارهوارکه قبل از اجرا در اين آلبوم اين قطعات در آلبوم ديار نيز تنظيم  و اجرا شده است. ديار كه مجموعه ای از آواهای محلی و فولكلوريك ايران می باشد برای اولين بار با اركستر بزرگ مدرن تنظيم گرديده است . تنظيم آثار اجرا شده در اين آلبوم به شيوه ای صورت گرفته كه تا حد امكان سازها و تكنيك تنظيم بين المللی در خدمت ملوديهای محلی ايران قرار گيرد به طوری كه سازهای ايرانی نقش ملوديك و اساسی خود را حفظ كرده اند .

در آلبومهای سيب نقره ای و ماه و پلنگ نيز با بكار گيری ساز عرفانی دف كه برای اولين بار با اركستر سازهای غربی تصنيف شده است حال و هوايی پاك و عرفانی را به اين اجراها بخشيده است .

بطور كلی آهنگسازی كورش تلفيقی از زيبايی ’ موسيقی ’ فلسفه و عرفان است كه شنونده را به تفكر وا می دارد . ايشان در آثارشان از اشعار شاعرانی استفاده می كنند كه شعرشان جنبه های فلسفی و عرفانی داشته باشد مانند : حافظ ’ سعدی ’ مشفق كاشانی ’ حسين منزوی ’ نوذر پرنگ و ... .

استاد كورش يغمايی با شناخت صحيح از تكنيكهای آهنگسازی موسيقی سنتی ايران و موسيقی راك و پاپ وهمچنين با درك و درايت بالا و قريحه ی آهنگسازی قوی و فوق العاده شان سبك جديدی ازتلفيق موسيقی ايران و موسيقی راك و پاپ را در عرصه بين المللی بنيان گذاری كرده است و بدين ترتيب كورش يغمايی صاحب نام ويژه ای در نزد شنوندگان موسيقی در سراسر جهان می باشد .

                                                                                                                         رضا صادقی

                             جواني استاد كوروش يغمايي           استاد كوروش يغمايي                                 

بايد بگويم که اين مطلب قبلا در همين وبلاگ قرار داده شده بود ولی خب صلاح دانستم در اين زمان دوباره از آن استفاده کنم . شايان ذکر است که کليه حقوق مربوط به اين مطلب در اختيار مدير هنری وبلاگ ( برادر عزيزم رضا صادقی ) می باشد و استفاده از آن به هر نحو ممنوع می باشد .

(( مدير وبلاگ دوستداران خانواده يغمايی ))

 

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهزاد صادقي ( مدير وبلاگ )

به نام خدا . عجب استدلال عجيبی داريد . چطور می گوئيد صدای کوروش کم حجم و کم وسعته اين اصلا درست نيست بهتره يه کم آلبومهای ايشان رو گوش کنيد . در ضمن در اين شکی نيست که کوروش يغمايی در آهنگسازي از متبحرترين موسيقيدانهای ايران است و کليه کارها يش در يبک راک و پاپ کاملا استاندارده پس چطور اين چيزها را می گوئيد ؟؟!!!

ازاد

دوست عزیز من با قسمت دوم فرمايشتون کاملآ موافقم.تنظیم کارهای يغمايی کاملآ استاندارد و ارکسترش بسیار خوش صداست.ولی ترانه هایش اکثرآ در ملودی ضعيف است. به همين خاطر در خاطره جمعی دوستداران موسیقی پاپ ترانه های کوروش یغمایی هیچ گاه هم سنگ ترانه های داريوش؛ فرهاد؛ ابی؛فریدون فروغی وحتی گوگوش به یاد ماندنی نبوده اند.خود ايشان هم(به عنوان خواننده) هيچ گاه حتی اندکی از محبوبيت مثلآ ابی يا داريوش را کسب نکرد.

بهزاد صادقی ( مدير وبلاگ )

به نام خدا . دوست عزيز اين مساله رو در ذهنتون داشته باشيد که خوانندگانی که اسم برديد در خارج از کشور هستند و مسلما هر خواننده ای که از ايران بعد از انقلاب خارج شد شناخته شده تر شد . ولی کوروش يغمايی بعد از ۲۷ سال هنوز اکثر مردم ايران نميدانند که ايشان در کشور هستند و حتی نمی دانند که زنده اند و ... سری به سايتش بزنيد و درد دلهايش را بخوتنيد آن وقت می فهميد با اين همه بی امکاناتی و بی مهری از طرف مسئولين همين آلبومها شاهکار هستند که هيچ کدام از افرادی را که نام برديد اگر در ايران بودند هرگز نمی توانستند اسمی برای خودشان دست و پا کنند بعد از ۲۷ سال .

بهزاد صادقی ( مدير وبلاگ )

در ضمن الان نگوئيد که تقصير خودش است که از ايران نرفت . چون فکری عبث و بيهوده است . تمام افتخار ما اينه که ايشان با اين همه سختی در ايران هستند و با مشکلات مبارزه می کنند و کاری در شان ايرانی ارائه می دهند ...

م. سکوت

سلام. من گاهی وقتا به اين وبلاگ سر می زنم و خبرهايی که در مورد خانواده يغمايی نوشته می شه رو دنبال می کنم . ولی تابه حال در مورد هيچ مطلبی نظر ندادم اما اينبار نتونستم در مورد اين مطلب حرفی نزنم . اول بايد بگم که من نسبت به هيچ شخص خاصی تعصب ندارم و فقط طرفدار موسيقی خوب هستم و به نظرم بايد به کسی که موسيقی رو می فهمه وخوب اجرا می کنه احترام گذاشت . يکی از اين افراد کوروش يغماييه که به نظر من و خيلي های ديگه يک خواننده و آهنگساز بسيار خوبه پس طبيعتا بايد به خودش و کارش احترام گذاشت ُ ولی چه طوری ؟ به نظر من با قرار دادن پيشوندی مثل(( سلطان )) نمی شه به کسی احترام گذاشت بلکه اين طور حرف زدن بيشتر يک نوع توهين به يک هنر منده حالا اين هنرمند هر کسی که می خواد باشه . من فکر می کنم يک هنر مند واقعی ارزش و احترام خودش رو با کار و هنر خودش مشخص می کنه و هيچ احتياجی به اين القاب نداره ، البته منظور من اين نيست که در مورد کارها و آثار هنرمند هيچ حرفی زده نشه ف حتی بايد از آثار خوب و برجسته هنرمند تعريف و تمجيد کرد ولی اين تعريف ها هم حدی دارن که نبايد از اين حد خارج شد .

م. سکوت

ضمنا نکته ديگه ای که بايد بگم اينه که من اصلا با نظر دوست خوبمون ((آزاد )) موافق نيستم . اينکه يک خواننده پرطرفدار باشه اصلا دليل بر خوب بودنش نيست اگه اينطوره گروههای موسيقی زيادی مثل متاليکا،رپها و... طرفدارهای زيادی توی دنيا دارن ولی موسيقی که ارائه می دن از نظر بسياری از موسيقی دانها يک موسيقی مبتذل و بی ارزشه . ضمنا اين بزرگانی که شما ازشون ياد می کنيد اکثرشون در سالهای گذشته با کوروش همکار بودن ولی همونطور که مدير وبلاگ گفتن به دليل اينکه کوروش يغمايی در ايران موند و تا همين اواخر آلبومی منتشر نکرد برای خيلی ها نا شناس باقی موند . با همه اين حرفها من اميدوارم که ما کمی ديدمونو نسبت به موسيقی و نحوه برخورد با اين هنر عوض کنيم .

بهزاد صادقی ( مدير وبلاگ )

به نام خدا سلام به همه . بچه ها شما رو به خدا اينقدر اين مسائل رو بزرگ نکنيد . با همديگه دوست باشيم بهتره

بهزاد صادقی ( مدير وبلاگ )

به نام خدا سلام به همه . آقا موضوع دراه خيلی جالب می شه . خيلی دوست دارم بدونم دودو کيه البته تو وبلاگ يکی از بچه ها به نام سوسو اومده بوديا . ولی خب يه ايميل بزن برام بشناسمت . يه مطلب ديگه اينه که من با نوشتن سلطان قبل از نام کوروش يغمايی هيچ مشکلی ندارم و حتی می گم که استاد لياقت از حرفها بيشتر رو هم دارند ولی در اين مطلب و يا مطالبی که ديگران می نويسند من هيچ دخل و تصرفی نخواهم کرد و اصل اثر برای شما ارائه خواهد شد . موفق باشيد (( بهزاد صادقی )) مدير وبلاگ

آزاد

دوست عزيز (سکوت):متاليکا (که من شخصآ موسسقيشو دوست ندارم) يکی از بهترين گروه های موسيقی دنياست.نوازنده های بعضی از همين گروه های پاپ و راک غربی جزو بهترين های دنيا هستند(خصوصا انواع گيتار) .موسيقی که اين گروه ها عرضه ميکنند شايدبا بعضی معیار ها ارزش هنری بالايی نداشته باشند ولی به هيچ عنوان ـمبتذل و بی ارزش ـنيستند.حداقل از نظر هارمونی و ارکستراسیون بسیار علمی و خوش صدايند. من فکر میکنم بهترين نوازنده های انواع گيتار ما (مثل همين خانواده يغمايی) حتی در حدنوازنده های گروه های درجه ۳و ۴ جهانی هم نيستند... در ضمن من با اين مطلب شما هم موافقم که شهرت و محبوبيت دليل بر خوب بودن نيست ولی من از کسانی نامبردم که موسيقی خوب و نسبتا قابل تفکری ارايه کردند.

بهزاد صادقی ( مدير وبلاگ )

به نام خدا . سلام . دوستان عزيزم خواهش می کنم بارها و بارها درخواست کردم با هم دوست باشيم . لطفا نظرات کارشناسی و مرتبط با مطلب رو بنويسيد . من اين مطالب رو پاک نمی کنم ولی به عنوان برادر کوچک همه شما بازديدکندگان اين وبلاگ درخواست دارم با هم مهربون باشيد . در ضمن فکر کنم وحيد عزيز با وبلاگ ما قهر کردند چون هيچ خبری از ايشون ندارم . (( مديريت ))