متن مطلب بازگشت کاوه یغمایی به ایران در روزنامه تماشا

هنرمند پرطرفدار با حضور در یک نشست خبری به صورت رسمی در مورد بازگشتش به ایران صحبت می کند

بازگشت کاوه یغمایی به ایران

زمانی که «کاوه یغمایی» از ایران خارج شده بود، هر وقت برای احوالپرسی و کارهای جدید با او تماس می گرفتیم امکان نداشت در انتهای صحبت هایش نگوید :‌« سلام من را به ایران عزیزم برسانید ...».

این یعنی حضور او در خارج از کشور همیشگی نبوده و نیست و قطعا بازگشت بزرگی را به عرصه موسیقی داخلی و مجاز خواهد داشت. .یغمایی در یکی از آخرین گفتگوهایش هم گفته بود :‌« سال 2008 درگیر ضبط آلبوم و تور و کنسرت خواهم بود. ولی سال 2009 تصمیم دارم سفر کوتاهی به ایران داشته باشم». این یعنی ولع بازگشت در این خواننده و موزیسین، همیشه و در هر شرایطی بوده. حالا آن اتفاق افتاده و خبرهای خوشی در راه است. اخباری که «تماشا» برای اولین بار منتشر می کند: خبر بازگشت این هنرمند به عرصه موسیقی داخلی و مجاز. این هنرمند در نشست خبری ای که قرار است روز یکشنبه آینده و از سوی شرکت «پنج برگ هنر» برگزار می شود، در مورد همه سوالات بی جواب این سالها صحبت کند. با توجه به فعالیت های قانونی او در خارج از کشور ، پیش بینی می شود آلبوم او بی هیچ مشکلی مراحل اخذ مجوز را سپری کند.

 

سالهای زیادی از ظهور پدیده ای به نام «کاوه یغمایی » می گذرد. شاید اولین بار نام کاوه یغمایی را در زمان انتشار آلبوم‌های پدرش به عنوان صدابردار یا ... شنیده بودیم، اما اواسط دهه‌ هفتاد بود که با کنسرت‌هایش و در کنار آن آلبوم‌هایی که ردپای پررنگ‌ترش در آن‌ها مشاهده می‌شد ما را نسبت به هنرش کنجکاوتر کرد. "مسافر کویر" با موسیقی او و صدای آریو حبیبی، " شعر نفس‌گیر" با موسیقی او و صدای پیمان نیکسار و "مترسک" که آلبوم خودش بود و ... به نظر می رسد کاوه یغمایی می‌توانست هنرمند جریان‌سازی باشد، اگر محترمانه‌تر و ریزبینانه‌تر با هنر او برخورد می‌شد.

* مترسک

آلبوم مترسک نخستین‌آلبوم شخصی این هنرمند بود که واکنش های فراوانی را در بازار موسیقی کشور در پی داشت. فضاسازی های فانتزی و موسیقی بکر و به روزی که در آن دوره اتهام های فراوانی هم به آن وارد آمد، با چراغ سبز سخت گیر ترین منتقدین موسیقی رو به رو شد و فرزند خلف «کوروش یغمایی» استقلال کاری اش را با این‌آلبوم پر سر و صدا به همه اعلام کرد. کنسرت های او با استقبال شدید مخاطبان موسیقی رو به رو می شد و رفته رفته کاوه فاصله خود را با دیگر هنرمندان داخلی بیشتر می کرد. ولی هیچ کس نفهمید چه اتفاقی افتاد که او به یک باره تصمیم گرفت از کشور خارج شود. تصمیمی که هنوز هم نمی شود با قاطعیت در موردش اظهار نظر کرد و نقد و نظری نسبت به آن داشت. آلبوم «سکوت سرد» دومین آلبومی بود که با صدای این خواننده ولی در خارج از کشور منتشر شد. آلبومی که در داخل ایران هم همه مجوز های لازم را اخذ کرده بود. ولی با توجه به خروج کاوه از ایران، این‌آلبوم از طریق شرکت بین المللی «ترانه» منتشر شد که باز هم حرکتی رو به جلو از این استعداد ناب موسیقی راک به حساب می آمد. تورهای کنسرت او در سراسر جهان با استقبال ایرانی های خارج از کشور رو به رو می شد و همین باعث شد شهرت و آوازه اش خیلی زود در همه جا بپیچد.

* بازگشت به ایران ؟

کاوه همان طور که در سکوت کامل و بدون هیچ مقدمه ای از ایران خارج شده بود، در سکوت وارد ایران شد و اولین جرقه و حرف و حدیث های بازگشت او هم از صفحه شخصی او در شبکه های اجتماعی کلید خورد. او روی صفحه شخصی اش نوشته بود که در ایران است و از هنرجویان موسیقی برای حضور در کلاسهایش دعوت به عمل آورده بود. اتفاقی که در مدت زمان کوتاهی دست به دست در فضای مجازی پیچید و سیل کامنت هایی با موضوعیت : « کاوه یغمایی مگر به ایران بازگشته؟» ، به پرسش اول اهالی موسیقی تبدیل شد.

* چه اتفاقی افتاده؟

داستان از این قرار است که کاوه یغمایی چند ماهی هست که در ایران به سر می برد و شرکت فرهنگی هنری«پنج برگ هنر» (شرکت طرف قرارداد با یغمایی) قرار است روز یکشنبه در مراسمی رسمی اخبار فعالیت های رسمی و قانونی این هنرمند را در اختیار رسانه ها قرار دهد. این مراسم با حضور کاوه یغمایی و همسرش (نیلوفر فرزند شاد) برگزار خواهد شد و در آن این هنرمند به تشریح دلایل اصلی خروج اش از ایران و بازگشت دوباره به وطن را برای اولین بار اعلام خواهد کرد و در مورد فعالیت های جدیدش نیز صحبت خواهد نمود. گفتنی ست در این مراسم از فعالیت های جدید شرکت «پنج برگ هنر» از قبیل اتشار آلبوم محمد حشمتی نیز پرده برداری خواهد شد و فریدون خشنود (مدیر عامل این شرکت) در مورد برنامه های آتی شرکت اش صحبت خواهد کرد.

روزنامه تماشا

سه شنبه 2 خرداد 1391

 

 

www.yaghmaeimusic.com

www.kavehfans.com

 

/ 0 نظر / 20 بازدید